7 NAJVÄČŠÍCH CHÝB PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTÍ

Stiahnite si e-book zdarma, a už nikdy tieto chyby neurobíte

Prečo a ako sa menia ceny nehnuteľností aj v Prievidzi?

Pridané 07.03.2018

Cenu nehnuteľností ovplyvňujú viaceré faktory, povieme si len o tých hlavných...

1, Lokalita

V rámci mesta je dôležité aby daná lokalita spĺňala čo najviac nasledujúcich bodov:

+ plnú občiansku vybavenosť

+ parkovanie

+ dostupnosť do strategických bodov v meste či peši, alebo autom

+ možnosť relaxu napr. v blízkej prírode.

+ ďalšie ….

Všeobecne platí čím lepšia poloha, tým vyššia cena za danú nehnuteľnosť. Toto sa zdá byť nemenný faktor pri určovaní ceny nehnuteľnosti, ale nieje to úplne tak.

Stačí ak sa parametre zmenia, napríklad ak pribudne v danej lokalite nová dôležitá služba, obchod, škôlka, nový zamestnávateľ.

 

2, Zamestnanosť (pracovné možnosti)

Ak pribudne v lokalite nová firma ktorá prijíma veľa zamestnancov, má to tak isto vplyv na rast cien. Ak veľká zabehnutá firma naopak odchádza, môže to spôsobiť prepad cien nehnuteľností v danej lokalite alebo regióne. Vidno to napríklad v Handlovej, kde nieje veľa pracovných príležitosti a ceny sú oveľa nižšie.

 

3, Výška príjmu v regióne

Od možnosti zamestnania v danom regióne sa formuje priemerný príjem na pracujúceho. Tu platí, čím viac pracovných miest je na trhu práce, tým sú vyššie aj platy (ľudia si môžu vyberať z množstva ponúk). Žiaľ Prievidza a okolie zatiaľ nieje týmto miestom, skôr Bratislava, Nitra. Napríklad v Nitre po presiaknutí informácií, že do regiónu príde ďalšia automobilka vzrástli ceny nehnuteľností z mesiaca na mesiac, a bolo „vypredané“. Ak aj zopár ponúk ostalo boli veľmi drahé.

Veľký dopyt po nehnuteľnostiach zvýšil ich trhovú cenu aj o niekoľko desiatok tisíc eur z mesiaca na mesiac.

 

4, Vývoj v hypotékach

Samozrejme aj tento sektor má obrovský vplyv na trh s nehnuteľnosťami. Ak sú úrokové sadzby nízke a podmienky na hypotéku dobré, hypotéky sa na nákup nehnuteľností využívajú vo veľkom.

Videli sme to v rokoch 2016/2017 a pokračuje to aj začiatkom roku 2018.

Tu však treba povedať že podmienky na získanie hypotekárneho úveru sa zhoršujú. Ovplyvnila to Národná banka slovenska, ktorá postupne mení podmienky na čerpanie hypotekárneho úveru. Splniť podmienky na získanie hypotekárneho úveru je čoraz ťažšie. Vyžaduje si to už nemalé prostriedky v hotovosti u kupujúcich.

 

Čo z tejto skutočnosti vyplýva?

Ak sa bude znižovať počet kupujúcich, teda dopyt po nehnuteľnostiach a ponuka na predaj zostane cca konštantná, počet kupujúcich sa zníži, počet predávajúcich ostane, teda ceny nehnuteľností pôjdu skôr či neskôr „dole“. To znamená, že ak je dnes v danej lokalite 5 nehnuteľností na predaj, do budúcna ich bude 15-20 (nebude na jednu toľko kupujúcich) a ešte aj tých pár kupujúcich si bude môcť vyberať a čakať na najlepšiu cenu. Kedy presne táto doba znižovania cien nastane nieje tak úplne jasné.

 

5, Celosvetové dianie

Málokto tomu verí, ale aj tento fakt, ktorý nijako neovplyvníte má celoplošne dopad na ceny nehnuteľností. Ak je stabilita vo svete, je stabilita aj v štáte, a tento relatívny kľud pôsobí aj na ľudí, ktorý kupujú nehnuteľnosti s dlhodobými plánmi a víziami.

A ak k tomu pridáme aj popud na „točenie peňazí“, teda výhodné hypotéky zo strany štátov únie, má to zásadný dopad na ceny nehnuteľností všeobecne bez ohľadu na region.

 

Samozrejme týchto vplyvov na ceny nehnuteľností je oveľa viac, niektoré sú výraznejšie iné menej.

Dôležité je ale pri predaji nehnuteľnosti spomenúť si aspoň na týchto pár faktorov, aby ste nenastavovali cenu na predaj iba podľa suseda, ktorý ponúka svoj byt už 8 mesiacov a stále ho ešte nepredal.

Ako správne nastaviť cenu pri predaji práve tej Vašej nehnuteľnosti Vám rád vysvetlím, stačí zavolať a dohodnúť si bezplatné nezáväzné stretnutie na káve :)

Budem sa na Vás tešiť.

 

Prajem Vám príjemný a úspešný deň.

Bc. Ján Mokrý,

0949 452 306

www.janmokry.skTlačiť stránku

Prečítajte si ZDARMA

Pár rád pred predajom ...

Kontaktný formulár

Zašlite nám Vaše otázky

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Ján Mokrý - Špecialista na predaj nehnuteľností - Prievidza a okolie
Digitální obchodník